Kolej na sylwestra. Przywitaj Nowy Rok w Zakopanem
Nowy Rok to wyjątkowa okazja, by spakować walizkę i wyjechać gdzieś choć na parę dni pociągiem Polregio. A dokąd? Na przykład do Zakopanego, które od lat jest stolicą sylwestrową Polski. To tam organizowany jest telewizyjny Sylwester Marzeń – największa zabawa noworoczna pod gołym niebem.
Pokryte pierzyną puchową skały i smreki, trasy narciarskie i piękne widoki. Śnieg i mróz, którego często brakuje w innych częściach kraju. To marzenie sylwestrowe wielu turystów. Polską stolicę Tatr na Sylwestra wybiera co roku około 200 tysięcy osób. Dla zmotoryzowanych to oznacza ogromne korki (zaczynają się już na drodze dojazdowej, tzw. Zakopiance) i problemy z parkowaniem. Na dodatek górskie drogi wymagają dużych umiejętności od kierowców, zwłaszcza gdy nie są odśnieżone.
Po nowych torach
Dlatego warto rozważyć inny środek transportu, zwłaszcza że 22 grudnia udostępniona zostanie wyremontowana linia kolejowa do Zakopanego. Po modernizacji zwiększył się komfort podróży i skrócił czas przejazdu. W samej zimowej stolicy Polski chwilę temu otwarto nowy kolejowy dworzec.
Historyczny budynek jest teraz częścią Zakopiańskiego Centrum Komunikacyjnego, do którego przylega dworzec autobusowy.
Dlaczego warto wybrać właśnie pociąg Polregio? To największy pasażerski przewoźnik w Polsce, który dociera także do małych miast. Dziennie na tory wyjeżdża 1750 pociągów Polregio, w tym roku firma zbliża się do rekordowego wyniku pasażerów 100 mln pasażerów i dociera do 1900 stacji.
Dla osób planujących udział w zorganizowanej imprezie "Sylwester Marzeń" Polregio uruchomiło dodatkowe pociągi, które pomogą dotrzeć i wrócić z imprezy pod chmurką:
31 XII 2023
w relacji Kraków Gł. odj. 15:43 - Zakopane przyj. 20:32
1 I 2024
w relacji Zakopane odj. 1:20 - Chabówka 2:27
w relacji Zakopane odj. 2:39 - Kraków Gł. przyj. 6:16
Dłużej, ale piękniej
Pociągi tego przewoźnika dowiozą nas do Zakopanego co prawda dłuższą trasą (przez Suchą Beskidzką), ale bardzo atrakcyjną widokowo. Warto nadłożyć drogi, by podziwiać góry i miasteczka, wsie i hale, o tej porze roku ukryte pod grubą warstwą śniegu. To szczególnie korzystna opcja dla tych, którzy Zakopane odwiedzają rzadko. Po samej stolicy Tatr z kolei bez problemu możemy poruszać się pieszo. W pobliże górskich szlaków i kolejek dowiozą nas autobusy lub busy. Samochód w Zakopanem to zbędny luksus.
Przywitać Nowy Rok na świeżym powietrzu
Jedną z atrakcji, która przyciąga rzesze ludzi właśnie do Zakopanego, jest telewizyjna impreza Sylwester pod Gwiazdami, która już 7. rok odbywać się będzie na Równi Krupowej, w parku położnym w centrum miasta z doskonałym widokiem na szczyty gór, w tym Śpiącego Rycerza, czyli Giewont. Impreza ma rozmach. Budowa ogromnej sceny ruszy w tym roku już 12 grudnia. A na niej od lat występują gwiazdy zagraniczne i polskie, królowie disco polo i prawdziwi górale, jak Golec uOrkiestra. Pełna lista występujących znana jeszcze nie jest, ale media informują już o występach Maryli Rodowicz, Edyty Górniak i Zenka Martyniuka. To, kogo tym razem zaproszono z zagranicy, na razie pozostaje tajemnicą. Na każdym z dotychczasowych sylwestrów w Zakopanem bawiło się średnio 60-70 tysięcy osób. Przed telewizorami zasiada kilka milionów widzów. To największa impreza wieńcząca odchodzący rok w Polsce.
Najpierw w góry
Sam sylwester to jednak tylko jedna noc. Co robić w Zakopanem i okolicach, gdy przyjechało się na kilka dni? Atrakcji nie brakuje. Trasy i wyciągi czekają na narciarzy początkujących i zaawansowanych. Jeśli sylwester spędzacie bez dwóch desek, warto zwiedzić Tatry, choćby z okien kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Bilety na wjazd i zjazd można kupić przez internet. Jeśli pogoda pozwoli, można wybrać się także na spacer Doliną Kościeliską czy Chochołowską albo odwiedzić Morskie Oko. Ta ostatnia wyprawa zajmie prawie cały dzień. Sam marsz to około 5 godzin, ale trasa należy do łatwych – przez prawie całą drogę wędruje się asfaltem. Oczywiście warto również wspiąć się lub wjechać na Gubałówkę i popatrzeć na piękne polskie Tatry.
Atrakcji nie zabraknie
W samym Zakopanem czeka na Was dużo muzeów, m.in. prezentujących architektoniczny styl zakopiański (willa Koliba) i dokumentujących życie znanych artystów z Zakopanem związanych (Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski, Witkacy, Władysław Hasior). Jest także Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego z działającą na zmysły małych i dużych wystawą. Możecie także wybrać się do Teatru im. Witkacego. Przed końcem roku zespół pracuje pełną parą, codziennie oferując inne przedstawienie. Warto też oczywiście pospacerować po Krupówkach.
Dla dzieciaków interesujący będzie z pewnością Domek do góry nogami czy Myszogród. Wrażenie zrobi także IluzjaPark. Tam zobaczycie, jak piorun trzaska w makietę Giewontu, i poczujecie, z jaką prędkością wieje halny. Dla tych, którzy kochają sanki, przygotowano 50-metrowy Góralski Ślizg. Można także wybrać się na kulig lub przejażdżkę psim zaprzęgiem. Zakopane ma także aquapark i oczywiście skocznia narciarska. Wielka Krokiew imponuje rozmiarem. Gdy się ją zobaczy z bliska, jeszcze bardziej ceni się odwagę i osiągnięcia skoczków narciarskich. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinien być także zrobiony samodzielnie podhalański serek. Takie warsztaty i zwiedzanie oferuje Muzeum Oscypka.
Gdy nie lubisz tłoku
Zakopane w okolicach sylwestra to opcja dla tych, którzy lubią, gdy coś się wokół nich dzieje. Ci, którzy chcieliby odpocząć, powinni uciec choć na chwilę kilka, kilkadziesiąt kilometrów poza stolicę Tatr. Pociągi Polregio zatrzymują się na wielu stacjach, w miejscowościach idealnych dla osób, które lubią wypoczywać w ciszy.
Tylko 10 minut drogi pociągiem od Zakopanego znajduje się Poronin, w którym przed przemianą ustrojową w Polsce znajdowało się muzeum Lenina. To tutaj przywódca narodu radzieckiego przyjeżdżał, by podreperować swoje zdrowie. W gmachu muzeum obecnie mieści się ośrodek kultury. W Poroninie znajdziemy także piękne, zabytkowe wille i kościół św. Marii Magdaleny. Obecna bryła kościoła pochodzi z lat 1917-1926 i została zaprojektowana przez Franciszka Mączyńskiego.
W Poroninie na turystów czeka również kilka tras i stoków narciarskich. To doskonałe miejsce, by odpocząć od zgiełku Zakopanego choć na jeden dzień. Wystarczy wsiąść w pociąg POLREGIO w Zakopanem i po 10 minutach znaleźć się w oazie spokoju, pensjonatów i ośrodków spa.
Sprzętu narciarskiego nie musimy oczywiście wozić ze sobą – wszystko wypożyczymy na miejscu.
Luksusowe morsowanie
Tuż za Poroninem leży kolejna atrakcyjna miejscowość, Biały Dunajec. To idealne miejsce dla tych, którzy kochają ciepło. Miejscowe baseny termalne napełnione są wodą siarczkową o temperaturze 35-40 stopni. Dwie z czterech niecek znajdują się na otwartym powietrzu. Kąpiel w basenie otoczonym zaśnieżonymi drzewami i stokami z pewnością będzie wielką atrakcją. Wystarczy przezwyciężyć swoje obawy, że skończy się to przeziębieniem. A po kąpieli wrócić pociągiem Polregio do Zakopanego.
Zajrzyj do schronu, zobacz torfowisko
Jeśli chcemy zwiedzać Podhale z POLREGIO, powinniśmy rozważyć także wizytę w Nowym Targu. Tutaj ciekawscy znajdą Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu, czyli dawny wyposażony w aparaturę telekomunikacyjną schron pod Urzędem Miasta. Warto także przespacerować się do rezerwatu Bór na Czerwonem, przejść drewnianymi pomostami i z wieży widokowej obserwować, jak wyglądają zimą torfowiska.
Wielbiciele architektury drewnianej powinni koniecznie zajrzeć do kościoła cmentarnego św. Anny. To jedno z ważnych miejsc szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. Kościół powstał prawdopodobnie w XIV wieku.
Na sylwestrowych zwiadowców czeka także Rabka – Zdrój. Możecie wybrać się tam do Teatru lalek "Rabcio" ze swoimi pociechami, pospacerować po parku zdrojowym lub odwiedzić muzeum Orderu Uśmiechu.
Komfortowa jazda z POLREGIO
Bilety Polregio do wszystkich miejscowości kupicie online na stronie bilety.polregio.pl. W podróży i na wyjeździe przyda się do tego także aplikacja przewoźnika, którą ściągniecie na smartfona. Jeśli będziecie posiadaczami mini biletu turystycznego weekendowego lub Regiokarnetu, możecie do woli podróżować pociągami Polregio przez trzy dni.
W przypadku biletu turystycznego weekendowego czas jest ściśle określony: zazwyczaj ważny jest on od piątkowego popołudnia do poniedziałkowego poranka. Tym razem jednak w okresie okołoświątecznym bilet będzie obowiązywał do pierwszego dnia roboczego czyli od 22.12.2023 od godziny 18 do 27.12.2023 do godziny 6:00 czyli aż 5 dni, a w kolejny weekend od 29.12. do 02.01.
Jeśli w góry wybieracie się większą grupą, skorzystajcie z atrakcyjnej oferty "TY i raz, dwa, trzy". Dzięki niej jedna osoba zapłaci pełną cenę za bilet, a kolejne trzy – niższą o 30 proc.
Podróż pociągiem Polregio będzie kosztować mniej, da Wam większy komfort i mniej stresów niż wyprawa w góry samochodem. Poczujecie się wolni i niezależni. A jednocześnie pewni tego, że wasze wszystkie plany da się zrealizować dzięki dobrze przemyślanemu rozkładowi jazdy pociągów.
Czy spędzicie kilka dni w Zakopanem, czy wypuścicie się gdzieś dalej od podhalańskiego zgiełku Krupówek, sylwester w górach będzie na pewno niezapomniany. Warto rozpocząć 2024 rok z rozrywkowym przytupem Sylwestra Marzeń, na dodatek w miejscu, gdzie spotykacie się z potęgą gór i zimy, gdzie możecie oddychać świeżym powietrzem i poczuć wyjątkowość Podhala, tego najbardziej znanego i tego trochę z boku, ale równie urokliwego.
POLREGIO S.A. to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce, z 27% udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ponad 1750 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na około 1950 stacjach. W 2023 roku z usług POLREGIO skorzysta blisko 100 mln pasażerów.